عفونت واژن

عفونت واژن چیست؟ ناحیه تناسلی بانوان بخشی حساس از بدن آنها می‌ باشد که با مراقبت‌ های بیشتر باید از سلامت آن محافظت نمایند. توجه داشته […]

عفونت واژن

عفونت واژن چیست؟

ناحیه تناسلی بانوان بخشی حساس از بدن آنها می‌ باشد که با مراقبت‌ های بیشتر باید از سلامت آن محافظت نمایند.

توجه داشته باشید که هرگونه ترشح غیر طبیعی از ناحیه واژن نشان دهنده آن است که این عضو حساس با عفونت مواجه شده و باید خیلی سریع و دقیق اقدامات لازم جهت بهبود آن انجام پذیرد.

به طور کلی اگر متوجه میشوید که ترشحات واژن بیش از حد طبیعی افزایش پیدا کرده و با بوی نامطبوع همراه است باید بدانید که این ترشحات عفونت‌ هایی هستند که کانال واژن را درگیر کرده و به مرور زمان و در صورت عدم درمان به بخش‌ های حساس‌ تر مانند دهانه رحم نیز کشیده میشود.

عفونت واژن معمولاً علائمی شایع مانند ترشحات با بوی بد و رنگ‌ های متنوع مانند سبز یا زرد خواهد داشت که این افراد علاوه بر مشاهده این نشانه‌ ها با سوزش ادرار همراه بوده و حتی ممکن است لکه بینی و یا خونریزی و همچنین درد هنگام رابطه جنسی را تجربه کنند.

به طور کلی عفونت واژن قابل درمان است اما اگر نسبت به این عارضه بی‌ اهمیت باشید به مرور زمان بخش‌ های وسیع‌ تری از بدن را درگیر کرده و باقیماندن عفونت در بدن خطرات و عوارض زیادی به همراه دارد.

به هیچ عنوان نباید عفونت واژن را دست کم بگیرید، عفونت‌ های قارچی و باکتریایی می‌ توانند اثرات مخرب و جبران ناپذیری را بر سلامت واژن و رحم ایجاد کرده که ممکن است فرد مجبور شود پروسه‌ های درمانی طولانی را سپری کند.

زمانی که عفونت در بخش‌ های مختلف بدن وجود داشته باشد تاثیر منفی بر کارکرد سایر ارگان‌ های حساس خواهد داشت، با این حال نباید این نوع عفونت‌ ها را دست کم بگیرید و به محض مشاهده علائم اولیه باید خیلی سریع و فوری شرایط را برای درمان فراهم سازید.

انواع عفونت های واژن

انواع عفونت های واژن

انواع عفونت های واژن

بروز عفونت در ناحیه واژن مسئله ای بسیار حساس و البته قابل درمان می‌ باشد اما متخصصان با توجه به نوع عفونت فرایندهای درمانی متفاوتی را در پیش می‌ گیرند.

شایع ترین عفونت‌ هایی که در ناحیه واژن اتفاق می‌ افتد از نوع مخمری و یا قارچی می‌ باشد که از علائم شایع آن باید به ترشحات غلیظ و چسبناک و البته سفید رنگ اشاره کرد.

نوع دیگری از عفونت واژن را عفونت‌ های باکتریایی می‌ نامند و نشات گرفته از رشد غیر طبیعی و بیش از اندازه انواع باکتری‌ های موجود در این عضو خواهد بود.

از مهمترین نشانه‌ های عفونت باکتریایی باید به خارش بسیار زیاد و درد هنگام روابط جنسی اشاره کرد، البته سوزش در هنگام ادرار نیز برای این نوع عفونت‌ ها کاملاً شایع است.

بسیاری از بانوان زمانی که عفونت ناحیه واژن را تجربه می‌ کنند طبق تشخیص پزشک متوجه خواهند شد که گاهاً به عفونت‌ های ویروسی و یا سوزاک مبتلا شده‌ اند، زمانی که چنین عفونت‌ هایی رخ می‌ دهد افراد ترشحات سبز و یا زرد را تجربه کرده و در موارد شدید ممکن است خونریزی‌ های محدود و مقطعی را نیز مشاهده نمایند.

البته افرادی که با سوزاک مواجه هستند علاوه بر سوزش و درد هنگام تخلیه ادرار ممکن است تورم و یا حساسیتی را در ناحیه لابیاها تجربه کنند.

چه عواملی باعث بروز عفونت های واژن می شوند؟

چند عامل بسیار مهم باعث میشود تا افراد عفونت ناحیه واژن را در حد خفیف تا شدید تجربه کنند که از مهمترین آنها باید به مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک اشاره کرد.

همچنین پزشکان بر این باورند افرادی که به طور مداوم استرس‌ های شدید را در طی روز تجربه می‌ کنند در مدت کوتاهی ممکن است با عفونت‌ های شدید مواجه شده و عواقب و خطرات آن را متحمل میشوند.

اگر افراد روابط جنسی محافظت نشده داشته باشند خیلی سریع ممکن است این عفونت‌ ها را تجربه کرده و وارد پروسه‌ های درمانی طولانی خواهند شد.

از دیگر عوامل موثر بر بروز عفونت واژن می‌ توان به داروهای حاوی کورتون اشاره کرد، البته دیابت کنترل نشده و عدم رعایت بهداشت فردی و حتی حاملگی از مهمترین دلایل ایجاد عفونت در واژن می باشند.

هر کدام از موارد گفته شده به تنهایی می‌ توانند دلیل اصلی بروز عفونت واژن باشند پس به هیچ عنوان نباید تمامی موارد گفته شده را نادیده گرفته و با رعایت بهداشت فردی و مراقبت از سلامت خود و داشتن رژیم غذایی موثر جهت تقویت سیستم ایمنی بدن از چنین عوارضی پیشگیری نمود.

علائم عفونت واژن

علائم عفونت واژن

علائم عفونت واژن

متخصصانی که در زمینه زنان فعالیت دارند سعی دارند اطلاعات کاربردی را در اختیار بانوان قرار داده تا خیلی دقیق‌ تر و با آگاهی بیشتر بتوانند از سلامت اعضای حساس بدن محافظت کنند.

یکی از آسیب‌ های شایع که تمامی بانوان ممکن است حتی یک بار با آن مواجه شوند عفونت واژن است.

متخصصان علائم شایع این عارضه را به بانوان گوشزد می‌ کنند تا در صورت مشاهده یک یا چند مورد از آنها سریعاً برای درمان به پزشک مراجعه نمایند.

از مهمترین و شایع‌ ترین علائم عفونت واژن باید به خارشی اشاره کرد که گاه و بی‌ گاه اتفاق می‌ افتد، البته تغییر در میزان و رنگ ترشحات از مهمترین نشانه هایی است که می‌ توانید از بروز چنین آسیبی آگاه شوید.

ناگفته نماند که اگر ترشحات واژن بوی نامطبوعی داشته باشند و یا هنگام ادرار کردن سوزش و درد زیادی را متحمل میشوید قطعاً نشانه‌ ای از عفونت‌ های بسیار شدید خواهد بود.

برخی از پزشکان معتقدند که باقیماندن عفونت واژن برای مدت طولانی در بدن به مرور زمان منجر به علائم شدیدتر مانند خونریزی و یا لکه بینی میشود البته این افراد ممکن است دردی پیوسته را در ناحیه لگن تجربه کرده و گاهاً درد در ناحیه شکم و در قسمت پایینی آن شدت پیدا می کند.

گاهی پیش می‌ آید افرادی که با عفونت واژن مواجه هستند تمامی علائم را در حد خفیف و موقتی تجربه می‌ کنند و حتی ممکن است به وجود چنین عارضه‌ ای پی نبرند، اما توجه داشته باشید که هرگونه دردهای بی‌ دلیل در قسمت پایینی شکم نشانه‌ ای از یک عفونت خواهد بود.

شاید این عفونت‌ ها آنقدر خفیف باشند که حتی نشانه‌ ای از آن در بدن رویت نشود، اما باید بدانید که این عفونت‌ ها هر چند جزئی باید درمان شوند در غیر این صورت به مرور زمان شدت پیدا کرده و علاوه بر واژن می‌ تواند سلامت رحم را با خطرات جدی مواجه کند.

تشخیص عفونت واژن

هر کدام از نشانه‌ هایی که مربوط به عفونت واژن می‌ باشند می‌ توانند نوعی هشدار برای بررسی سلامت بدن به شمار آیند، با این حال اگر متوجه میشوید که با عفونت واژن مواجه هستید بهتر است که به پزشک مراجعه کرده تا با سایر روش‌ های تشخیصی وضعیت سلامت واژن مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر متخصصان به بروز عفونت واژن مشکوک شوند از سایر روش‌ های تشخیصی مانند معاینات فیزیکی استفاده می‌ کنند.

در موارد دقیق‌ تر پزشک انجام آزمایش خون و کشت ادرار را مناسب دانسته و به این واسطه می‌ توانند عفونت‌ ها را بررسی کرده و حتی نوع و شدت آن را نیز تعیین خواهند کرد.

البته زمانی که شما با علائم اولیه عفونت واژن به پزشک مراجعه می‌ کنید و شرح حال را به آنها ارائه می‌ دهید متخصصان تا حدودی متوجه خواهند شد که عفونت پیش آمده از چه نوعی است و چه روش درمانی برای بهبود آن مناسب است.

اما متخصصان برای آنکه بتوانند فرایند درمان را دقیق‌ تر و بدون خطا انجام دهند از سایر فرایندهای تشخیصی و انواع آزمایش استفاده می‌ کنند.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *