مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری چیست؟ تمامی متخصصان و پزشکان به بانوان باردار توصیه دارند که مراقبت‌ های این دوره حساس را با جزئیات کامل انجام داده تا مبادا […]

مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری چیست؟

تمامی متخصصان و پزشکان به بانوان باردار توصیه دارند که مراقبت‌ های این دوره حساس را با جزئیات کامل انجام داده تا مبادا با خطرات جدی مانند مسمومیت بارداری مواجه شوند.

یکی از آسیب‌ هایی که ممکن است بانوان به دلایل مختلف تجربه کنند فشار خون بالا می‌ باشد که عدم درمان و کنترل این عارضه در این دوره حساس ممکن است به پره اکلامپسی و یا مسمومیت بارداری تبدیل شود.

گاهی پیش می‌ آید که بانوان بدون آنکه تجربه ای از فشار خون داشته باشند در دوره بارداری با این مشکل مواجه شوند، البته عوامل مختلف مانند تغییرات هورمونی، سیستم جسمانی افراد و نوع تغذیه بر این عارضه اثرگذار است.

با این حال متخصصان فشار خون بالا و مسمومیت بارداری را بسیار خطرناک دانسته و معتقدند که این عارضه در هر سنی از بارداری که اتفاق بیفتد خطرات بسیار زیادی را برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت.

امروزه بسیاری از افراد بر اثر سهل انگاری و یا داشتن الگوی زندگی ناسالم ممکن است در دوران بارداری فشار خون بالا و یا مسمومیت را تجربه کنند، قبل از هر چیز باید بدانید که افزایش حجم خون در بدن مادر با وجود تغییرات هورمونی و رشد جنین کاملاً طبیعی است اما زمانی که این مسئله از حد طبیعی فراتر می‌ رود و فشار خون افزایش پیدا کند بدن مادر مقاومت کمتری نسبت به این مسئله داشته و به دنبال آن در معرض خطرات بسیار زیادی قرار خواهد گرفت.

مسمومیت بارداری نه تنها برای مادر بلکه برای جنین هم مشکل آفرین خواهد شد، به طور معمول مسمومیت بارداری در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد و در این دوره حساس بانوان موظفند از سلامت خود بیش از هر زمان دیگری محافظت کرده تا بتوانند این دوره حساس را به سلامت پشت سر بگذارند.

مسمومیت بارداری چه علائمی دارد؟

مسمومیت بارداری چه علائمی دارد؟

مسمومیت بارداری چه علائمی دارد؟

اگر سطح آگاهی خود را نسبت به علائم بیماری‌ های مختلف افزایش دهید در صورت مواجهه با هر کدام از عوارض پنهان و آشکار آنها سریعاً به وجود بیماری پی برده و می‌ توانید اقدامات لازم را جهت کنترل و درمان انجام دهید.

حال زمان آن رسیده است که با علائم اولیه و مهم مسمومیت بارداری آشنا شوید تا بدانید که در مواقع اضطراری باید به کدام پزشک مراجعه کرده و چه اقداماتی برای کنترل و درمان این عوارض انجام میشود.

به طور کلی از مهمترین علائم مسمومیت بارداری و یا فشار خون بالا می‌ توان به تورم شدید دست‌ ها، پاها و بخش‌ های مختلف بدن اشاره کرد، در موارد شدید افراد ممکن است تاری دید و یا دوربینی را تجربه کرده که قطعاً احساس بسیار ناخوشایندی را برای بانوان باردار به همراه خواهد داشت.

پزشکان و متخصصان دردهای ناگهانی در ناحیه شکم، معده و زیر قفسه سینه را از علائم فشار خون بالا و مسمومیت بارداری دانسته و معتقدند که هرگونه سردردهای شدید و غیر قابل کنترل نیز از نشانه‌ های این عارضه خطرناک می‌ باشد.

با این حال باید بدانید که هرگونه احساس ناخوشایند در دوره بارداری می‌ تواند باعث نگرانی بانوان شود و البته مهم است که سریعاً تحت نظر متخصصان آسیب پیش آمده بررسی شود.

اگر متوجه میشوید که در موقعیت‌ های مختلف با سرگیجه و حالت تهوع و استفراغ مواجه هستید و هنگام انجام فعالیت‌ های سبک تنگی نفس برای شما اتفاق می‌ افتد باید به وجود مسمومیت بارداری مشکوک شوید.

پزشکان و متخصصان افزایش وزن را در دوران بارداری برای بانوان متناسب با وضعیت آنها در حدی مشخص تعیین می‌ کنند، اگر پزشک متوجه شود که در یک هفته بیش از یک کیلوگرم اضافه وزن داشته‌ اید قطعاً روش‌ های تشخیصی مختلف را انجام داده تا متوجه شود که آیا شخص در معرض مسمومیت بارداری قرار گرفته است یا خیر.

مسمومیت بارداری خفیف یا پره آکلامپسی خفیف؟

مسمومیت بارداری خفیف یا پره آکلامپسی خفیف؟

مسمومیت بارداری خفیف یا پره آکلامپسی خفیف؟

در دوران بارداری وضعیت بانوان بسیار حساس است و علاوه بر مراقبت از خود باید با حساسیت بیشتری از جنین هم محافظت کرده تا روند رشد خود را طی ۹ ماه کامل سپری کند.

اما برخی از بانوان ممکن است در دوره بارداری آسیب‌ هایی مانند مسمومیت را تجربه کنند، به طور کلی مسمومیت بارداری درجه‌ بندی شده است برخی از افراد این عارضه را بسیار خفیف تجربه کرده و دسته دیگر ممکن است با مسمومیت‌ های شدید مواجه شوند.

مسئله قابل توجه این است که افزایش فشار خون در دوران بارداری تا حد بسیار زیادی طبیعی می‌ باشد زیرا گردش خون به دلیل رشد جنین در بدن افزایش پیدا کرده و البته متخصصان با مراقبت‌ های بیشتر در هر دوره چکاپ فشار خون مادر را اندازه‌ گیری کرده تا مبادا از حد نرمال افزایش پیدا کند.

اما باید بدانید که مسمومیت بارداری خفیف برای اغلب بانوان اتفاق می‌ افتد، بسیاری از کسانی که دوره بارداری را تجربه کرده‌ اند در ماه‌ های آخر ممکن است در ابتدای صبح کمی تورم را در دست‌ ها و پاها تجربه کنند چنین شرایطی از نظر متخصصان مسمومیت بارداری خفیف می‌ باشد.

مسمومیت بارداری در حد جزئی با مراقبت بیشتر هیچگونه خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت، اگر متخصصان به وجود مسمومیت بارداری در بدن بانوان مشکوک شوند با انجام آزمایشات مختلف شدت این عارضه را بررسی خواهند کرد.

اگر مقدار محدودی پروتئین از طریق ادرار از بدن بانوان دفع شود نشان دهنده این است که مادر با مسمومیت بارداری مواجه شده و البته حجم پروتئین دفع شده از طریق ادرار تعیین می‌ کند که مسمومیت تا چه درصد افزایش یافته و معمولاً کم بودن میزان پروتئین نشانه مسمومیت بارداری خفیف است.

از دیگر نشانه‌ های پره اکلامپسی خفیف می‌ توان به افزایش وزن غیر طبیعی اشاره کرد، به طور معمول بانوان در هفته باید حدوداً نیم کیلو وزن گیری داشته باشند اما اگر پزشک متوجه شود که این افزایش وزن در هفته یک کیلو و یا بیشتر است متوجه خواهد شد که فرد با مسمومیت بارداری خفیف مواجه است و می‌ توانند با فرایندهای خاص شرایط را تحت کنترل درآورده تا مبادا مسمومیت به حد شدید برسد.

مسمومیت بارداری شدید یا پره‌آکلامپسی شدید؟

مسمومیت بارداری شدید یا پره‌آکلامپسی شدید؟

مسمومیت بارداری شدید یا پره‌آکلامپسی شدید؟

مسمومیت بارداری یکی از عوارضی است که بانوان ممکن است در دوره‌ های مختلف به آن مواجه شوند، اما مسمومیت بارداری در حد خفیف چندان خطرناک نیست و با مراقبت‌ های ساده تحت کنترل در می‌ آید، اما مسمومیت بارداری زمانی خطرناک و نگران کننده است که پزشک تشخیص دهد این عارضه در حد بسیار شدید رخ داده و فشار خون بسیار بالا مانع از ادامه بارداری خواهد شد.

اگر پزشک تشخیص دهد که علت تورم و پف شدید در تمامی بخش‌ های بدن و در طی ساعات روز همچنان ادامه پیدا می‌ کند نشان دهنده وجود مسمومیت بارداری در حد شدید است.

افرادی که با مسمومیت‌ های شدید مواجه هستند معمولا دید درست و شفافی نداشته و در طی روز به صورت پیوسته سردردهای مداوم را تجربه می‌ کنند و در ساعات و موقعیت‌ های مختلف این سردردها آنقدر شدت پیدا می‌ کند که مانع از ادامه فعالیت‌ های روزانه خواهد شد.

اگر مسمومیت بارداری در حد شدید ادامه پیدا کند منجر به سقط جنین شده و مادر خطرات و آسیب‌ های بسیار جدی را تجربه می‌ کند.

فشار خون بالا معمولاً خطر سکته‌ های قلبی و مغزی را افزایش داده و اگر این عارضه درمان نشود عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

با نزدیک شدن به هفته‌ های آخر بارداری با کمی تحرک ممکن است مادر با تنگی نفس و یا کمبود اکسیژن مواجه شود اما کسانی که با پره اکلامپسی شدید مواجه هستند این عارضه را در حد بسیار شدید تجربه کرده و ممکن است این تنگی نفس اختلالات زیادی را برای آنها به همراه آورد و نیاز است که حتماً تحت نظر متخصصان قرار بگیرند.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *