زایمان سزارین

زایمان سزارین و هر آنچه لازم است بدانید! از روش های متداول زایمان در بین خانم های باردار می‎توان به زایمان سزارین اشاره کرد که در […]

زایمان سزارین

زایمان سزارین و هر آنچه لازم است بدانید!

از روش های متداول زایمان در بین خانم های باردار می‎توان به زایمان سزارین اشاره کرد که در آن نوزاد از طریق برش ایجاد شده در سطح شکم به دنیا می‌آید. سزارین نسبت به زایمان واژینال در مواردی که بدن قادر به تسهیل زایمان نباشد یا زمانی که ممکن است سلامت مادر و فرزند تهدید کننده باشد ارجحیت دارد. بسته به شرایط مادر می‎توان سزارین را به عنوان یک روش انتخابی تا عمل اورژانسی در نظر گرفت.
دوره نقاهت و خطرات احتمالی زایمان سزارین برای هر کس متفاوت است بنابراین بهتر است قبل از تصمصم گیری درباره انجام این روش درباره مزایا و معایب آن بیشتر بدانید و آن را با پزشک در میان بگذارید.

مراحل انجام زایمان سزارین

مراحل انجام زایمان سزارین

مراحل انجام زایمان سزارین

زمانی که فرد برای انجام زایمان سزارین آماده شده و به اتاق عمل منتقل می‌شود در موارد نادری تحت عنوان بیهشی عمومی قرار می‎گیرد و در بیشتر مواقع در حالت هوشیاری زایمان را انجام می‎دهد یعنی با تزریق بی‌حسی شخص هیچ دردی را از کمر به پایین حس نخواهد کرد اما می‎تواند به محض تولد نوزاد صدای او را بشنود و او را ببیند.
به طور کلی زایمان سزارین طی مراحل زیر انجام می‎گیرد:

مرحله اول: برش شکم

زمانی که شما تحت بیهوشی و یا بی‎حسی کامل قرار گرفتید، جراح برشی را بالاتر از استخوان شرمگاهی به طور افقی ایجاد می‎کند یا ممکن است این کار را به طور یک خط عودی از زیر ناف تا درست بالا استخوان شرمگاهی انجام دهد.

مرحله دوم: برش رحم

سپس برش رحم که معمولاً به صورت افقی در قسمت پایینی رحم (برش عرضی کم) ایجاد می شود. بسته به موقعیت جنین در داخل رحم و وجود عوارضی مانند جفت سرراهی یا زایمان زودرس، ممکن است از انواع دیگری از برش‌های رحم استفاده شود.

مرحله سوم: تحویل نوزاد

حالا دیگر نوزاد می‎تواند از طریق ایجاد برش هایی که در سطح شکم و رحم ایجاد شد از رحم بیرون بیاید. پزشک بعد از بیرون آوردن نوزاد بینی و دهان نوزاد را از مایعات تمیز می‎کند و سپس بند ناف را بسته و آن را می‌برد. سپس جفت از رحم خارج شده و به کمک بخیه برش های ایجاد شده بسته می‎شود.

جهت مشاوره برای انجام زایمان سزارین راحت در بهترین مطب در غرب تهران با ما تماس بگیرید.

زایمان سزارین در چه مواقعی ضروری است؟

در اکثر مواقع تصمیم گیری این که نوع زایمان سزارین باشد یا طبیعی، بر عهده مادر است. برخی اوقات خانم های باردار به دلایل مختلفی مانند مشخص کردن زمان زایمان یا ترس از درد ناشی از زایمان طبیعی، تصمیم می‌گیرند به روش سزارین جنین خود را به دنیا بیاورد. اما در برخی مواقع انجام سزارین ضرورت پزشکی است و توصیه می‌شود مادر به روش سزارین زایمان کند این شرایط شامل موارد زیر میشود:
• هنگامی که مادر دوقلو یا چند قلو باردار است.
• اگر زایمان قبلی به روش سزارین انجام شده باشد.
• در شرایطی که مادر به بیماری‌های خاصی مبتلا باشد یا پزشک انجام زایمان طبیعی را برای او خطرناک بداند.
• زمانی که جنین جثه بزرگی داشته باشد و وزن او از حالت عادی بیشتر باشد زایمان طبیعی امکان پذیر نخواهد بود.
• اگر زایمان واژینال طولانی شود و شرایطی به وجود آید که به طور نرمال و طبیعی، زایمان پیش نرود برای مثال زمانی که سر جنین به سمت پایین حرکت نکرده باشد، پزشک زنان برای جلوگیری از خطرات جانی که برای مادر یا نوزاد تهدید کننده است با انجام زایمان سزارین نوزاد را به دنیا می‌آورد.
• اگر نوزاد در موقعیت بریچ قرار گرفته باشد. در این حالت به جای آن که سر جنین به سمت دهانه رحم باشد پاهای او به سمت دهانه رحم است که موجب می‌شود زایمان به سختی پیش رود و احتمال آسیب به نوزاد افزایش یابد

مزایای زایمان سزاین

مزایای زایمان سزاین

مزایای زایمان سزاین

از مزایا و ویژگی های مثبت زایمان سزارین می‎توان موارد زیر را در نظر گرفت:
• روز دقیق زایمان خود را می‎دانند و در تاریخ مشخص شده برای زایمان اقدام می‎کنند.
• بعد از طی شدن مراحل زایمان سزارین می‎توانند با آرامش بیشتری نوزادشان را در آغوش بگیرنند.
• زنانی که به ویروس ایدز مبتلا هستند می‏توانند با انجام زایمان سزارین به نوزادشان کمک کنند تا به این ویروس مبتلا نشود.
• یکی از مزایای زایمان سزارین این است که زنان در حین عمل دیگر درد ناشی از زایمان طبیعی را حس نمی‎کنند بنابراین روند آن برایشان آسان‌ تر خواهد بود.
• با انجام زایمان سزارین، زنان مبتلا به بیماری‌های خاص می‏توانند از خطرات احتمالی که ممکن است جان نوزاد یا خودشان را تهدید کنند جلوگیری کنند.
• در زنانی که لگن کوچکی دارند و جثه جنینشان بزرگ است هنگام زایمان طبیعی ممکن است منجر به تخریب دیواره واژن و دهانه واژن شود از این رو با انجام زایمان سزارین این مشکل برای آنها به وجود نخواهد آمد.

خطرات و عوارض زایمان سزارین

ممکن است زایمان سزارین برخی از عوارض احتمالی را با خود به همراه داشته باشد. از جمله این عوارض می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
• خونریزی
• عفونت زخم
• عفونت در رحم
• لخته شدن خون
• آسیب به مثانه یا روده
• ایجاد مشکل در عملکرد روده
• مشکل در ادرار کردن یا عفونت دستگاه ادراری
• واکنش به داروهای تزریقی و مصرف شده در حین عمل جراحی
• جدا شدن غیر طبیعی جفت به ویژه در زنانی که قبلا سابقه انجام زایمان سزارین داشته‌اند.
علاوه بر موارد فوق ممکن است بعد از انجام سزارین در زایمان بعدی زنان نتوانند از انجام زایمان طبیعی بهره‌مند شوند. البته نوع برش ایجاد شده در زایمان سزارین در این موضوع بی تاثیر نیست برای مثال اسکارهای عمودی به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند درطول انقابضات زایمان در کنار هم بمانند به همین دلیل در زایمان بعدی انجام زایمان سزارین برای فرد ضروری است.
همچنین ممکن است خطرات دیگری برای شما وجود داشته باشد که نتوانید در زایمان بعدی انجام زایمان طبیعی را انتخاب کنید. در صورت امکان بهتر است قبل از انجام جراحی هرگونه نگرانی که در این زمینه دارید با پزشک متخصص درمیان بگذارید تا بهترین راه را جلوی رویتان قرار دهد.

تماشای تولد نوزادان از طریق زایمان سزارین تجربه ای باورنکردنی برای مادران است. شما می‎توانید روشی فوق العاده را برای سزارین فرزندان خود با مشاوره با دکتر فائزه حلیمی انتخاب کنید، چرا که هر مادر و نوزادی سزاوار زایمانی امن و راحت هستند.

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی

خیلی از زنان به دنبال جواب این سوال هستند که کدام زایمان بهتر است؟ زایمان طبیعی یا سزارین؟ و مدام در حال مقایسه زایمان طبیعی و سزارین هستند تا به یک نتیجه مطلوب برسند و بتوانند برای به دنیا آوردن نوزادشان از همان روش بهره‎مند شوند. اما باید گفت هیچ چیز قطعی و مطلقی در این زمینه وجود ندارد چراکه پزشک بر حسب شرایطی که دارید و وضعیت جسمیتان ‌می‎تواند بهترین روش را برای انجام زایمان به شما توصیه کند. هر زایمان معایب و مزایای خود را دارد. ممکن است انجام زایمان طبیعی برای برخی از مادران مناسب باشد و برای برخی دیگر زایمان سزارین روش راحتی باشد.
بسیاری از زنان از انجام زایمان طبیعی به شدت می‎ترسند اما باید این نکته را خاطر نشان شد که در حال حاضر با استفاده از روش های متعددی می‎توانند تا حد چشم گیری درد ناشی از زایمان طبیعی را کاهش داد. برای این کار پزشک متخصص با در نظر گرفتن شرایط و زمان زایمان از انواع بی‎حسی‌های نخاعی یا منطقه ای می‎تواند استفاده کند. در این حالت مادر حرکت و فشار را از دست نخواهد داد و می‎تواند با پزشک در طول زایمان همکاری کند.
علاوه بر آن بعد از انجام زایمان طبیعی مادر احساس درد نخواهد داشت و از آنجایی که تحت بیهوشی عمومی قرار نگرفته است دچار عوارض بعد از جراحی نخواهد شد.

بهترین فاصله زمانی برای دو زایمان سزارین چقدر است؟

بهترین فاصله زمانی برای دو زایمان سزارین چقدر است؟

بهترین فاصله زمانی برای دو زایمان سزارین چقدر است؟

به گفته سایت معتبر tommys.org :

 your doctor or midwife may advise you to wait for 12–18 months. The longer you leave your scar to heal, the stronger it will be.

پزشک زنان ممکن است به شما توصیه کند 12 تا 18 ماه را برای سزارین بعدی صبر کنید. هر چقدر مدت زمان بیشتری از سزارین قبلی شما بگذرد بهتر است زیرا زخم ها در مدت زمان بیشتری می‎توانند بهبود یابند در نتیجه بدن در این حالت قوی تر خواهد شد.

دکتر فائزه حلیمی بهترین انتخاب شما برای زایمان سزارین

دکتر فائزه حلیمی یکی از بهترین متخصصان زنان در شهر تهران هستند که با داشتن فوق تخصص جراحی زیبایی خدمات زیباسازی و جوانسازی زنان را به بانوان ایران ارائه می‌دهند.
ایشان دوره تحصیلی پزشکی عمومی خود را در سال های 81 تا 88 به پایان رساندند و پس از آن برای تحصیل فوق تخصص در سال های 91 تا 95 تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دادند.
همچنین ایشان به مدت 6 سال در شهر دزفول برای ارائه خدمات زیبایی و درمانی برای زنان فعالیت داشتند و پس از آن برای ادامه فعالیت‌شان، مطب خودشان را در غرب تهران واقع در محله شهرک غرب راه اندازی کردند.
دکتر فائزه حلیمی علاوه بر زایمان سزارین که بخشی از خدمات ایشان در حیطه زنان می‌باشد خدمات زیر را نیز ارائه می‎دهند:
۱. زایمان طبیعی
۲. زایمان در آب

۳. مراقبت های دوران بارداری

۴. مشاوره و درمان نازایی و ناباروری
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هر یک از خدمات ایشان می‌توانید با مطب دکتر تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار

زمان انجام زایمان سزارین چقدر طول می‌کشد؟

به طور معمول عمل سزارین بین ۴۵ تا یک ساعت زمان می‌برد.

هزینه زایمان سزارین چقدر است؟

زایمان سزارین در چند هفتگی صورت می‌گیرد؟

سزارین‌های برنامه ریزی شده معمولا در هفته ۳۹ بارداری انجام می‌شود.

آیا هفته ۳۷ برای سزارین خوب است؟

به وجود آمدن برخی از عوارض در نوزادانی که در 37هفتگی به دنیا آمدند بیشتر از نوزادانی بود که در هفته 38 بارداری متولد شدند. بنابراین در شرایط عادی بهتر است جنین به طور کامل مراحل رشد را طی کند و سپس اقدام به زایمان شود.

سزارین برای چه کسانی مناسب است؟

  • پارگی رحم
  • وضعیت بریچ
  • چندقلو بودن جنین
  • زنان با فشار خون بالا
  • خارج نشدن سر نوزاد
  • مشکل تنفسی جنین
  • درشت و سنگین وزن بودن جنین
  • بالا بودن ضربان قلب جنین و مادر

بهترین زمان برای سزارین چند هفتگی بارداری است؟

به توصیه پزشکان بهتر است از هفته 39 به بعد سزارین برنامه ریزی شده انجام شود تا رشد جنین کامل شود.

بعد از سزارین چند روز باید استراحت کنم؟

بعد از زایمان سزارین میانگین ۲ تا ۴ روز به بستری نیاز است. به این موضوع توجه داشته باشید که زمان بهبودی در زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی خواهد بود. پیاده روی برای تسریع بهبودی بعد از سزارین پیشنهاد می‌شود.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *