جراحی واژینوپلاستی روشی برای تنگ کردن واژن و رفع گشادی ناحیه تناسلی زنان

اندام تناسلی بانوان خصوصی‌ترین بخش بدن آنهاست و ممکن است در اثر زایمان طبیعی، افزایش سن و یا یائسگی دچار شل شدگی و یا گشادی واژن […]

جراحی واژینوپلاستی

اندام تناسلی بانوان خصوصی‌ترین بخش بدن آنهاست و ممکن است در اثر زایمان طبیعی، افزایش سن و یا یائسگی دچار شل شدگی و یا گشادی واژن شود. این امر موجب عدم رضایت بانوان از رابطه جنسی با شریک‌شان خواهد شد و به همین دلیل است که عمل واژینوپلاستی به عنوان یک عمل زیبایی به کمک خانم‌ها آمده تا در رفع افتادگی، شل شدگی و گشادی واژن به بانوان کمک شایانی به آن‌ها بکند.
اگر به دنبال بهترین پزشک برای عمل واژینوپلاستی هستید و می‌خواهید بدانید این عمل چه عوارض و مزایایی می‌تواند داشته باشد، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فهرست مطالب

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی روشی موثر برای بهبود، ترمیم و بازسازی بافت شل و افتاده واژن بوده که علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز خواهد داشت. این به معنای آن است که علاوه بر ترمیم واژن به منظور زیبایی، ترمیم این بافت به منظور درمان مشکلاتی نظیر بی اختیاری ادرار در بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به نقل از my.clevelandclinic.org درباره عمل واژینوپلاستی آمده است:
Vaginoplasty is a procedure to construct or repair a vagina. It treats various medical issues, including vaginal injury due to childbirth and pelvic floor disease complications. It’s also for creating a transgender vagina, which helps individuals achieve their preferred gender identity.
واژینوپلاستی روشی برای ساخت و ترمیم واژن می‌باشد. این روش درمانی بسیاری از مشکلات پزشکی افراد از جمله آسیب‌های واژن در اثر زایمان طبیعی و عوارض بیمراری‌های کف لگن را درمان می‌کند. همچنین از این عمل برای ساخت واژن در افراد تراجنسیتی استفاده شده که به آن‌ها کمک می‌کند تا هویت جنسیتی مورد علاقه خودشان را بدست آورند.

همچنین از عمل واژینوپلاستی برای ایجاد دستگاه تناسلی برای افراد تراجنسیتی (کسانی که تغییر جنسیت داده‌اند) مورد استفاده قرار می‌گیرد و به فرد اجازه می‌دهد تا هویت مورد علاقه خودش را بدست آورد.

هدف از انجام عمل واژینوپلاستی

دلایل و اهداف گوناگونی برای انجام عمل واژینوپلاستی وجود دارد که در نهایت منجر به بهبود کیفیت جنسی بانوان و افزایش میزان رضایت در زندگی زناشویی خواهد شد.
از دلایل عمده و عمومی انجام عمل واژینوپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یائسگی
 • خشکی واژن
 • زایمان طبیعی
 • روابط جنسی مکرر
 • تغییرات شدید وزنی
 • بانوانی که عمل هیسترکتومی انجام می‌دهند.
 • افزایش سن و به دنبال آن ضعیف و شل شدن عضلات واژن

برای مشاوره جهت انجام عمل واژینوپلاستی با مطب دکتر فائزه حلیمی تماس بگیرید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی واژینوپلاستی به شمار می‌روند؟

آن دسته از افرادی که رضایت چندانی از اندام تناسلی خود ندارند و به دنبال بهبود کیفیت زندگی عادی و زندگی زناشویی خود هستند، با مراجعه به بهترین پزشک متخصص زنان اقدامات لازم برای انجام عمل واژینوپلاستی را در پیش می‌گیرند. معمولا افرادی که اقدام به انجام عمل جراحی واژینوپلاستی می‌کنند عبارتند از:

 • بانوانی که زایمان طبیعی انجام داده‌اند.
 • افرادی که از بی اختیاری ادرار رنج می‌برند.
 • بانوانی که روابط جنسی متعددی داشتند.
 • افرادی که از ظاهر واژن خود راضی نیستند.
 • افرادی که به دلیل عدم رضایت از ظاهر واژن، اعتماد به نفس کافی ندارند.
 • بانوانی که از شل شدن واژن خود در اثر افزایش سن و یا یائسگی رنج می‌برند.

واژینوپلاستی عملی زیبایی و درمانی با خواص بسیار شگفت انگیزی است که در رفع افتادگی واژن و شل شدن عضلات این ناحیه به طرز چشمگیری موثر می‌باشد.

چه کسانی نباید جراحی واژینوپلاستی انجام دهند؟

اگر جز گروه‌ها و دسته بندی‌های زیر قرار دارید، سعی کنید به دنبال عمل تنگی واژن نباشید چرا که برای بدن و سلامت شما هیچ سودی نخواهد داشت:

 • افرادی که به عفونت‌های قارچی و باکتریایی مبتلا هستند.
 • افرادی که دارای بیماری‌های نقص سیستم ایمنی هستند.
 • دختران باکره: به دلیل دست زدن به بافت داخلی واژن جهت تنگ کردن آن، توصیه می‌شود تا دختران باکره به دنبال عمل تنگی واژن نروند.
 • زنان باردار: توصیه می‌شود اگر قصد انجام عمل تنگی واژن را دارید تا 3 ماه باردار نشوید چرا که زایمان بعد از واژینوپلاستی با درد بسیار زیادی همراه است و می‌تواند تمام تغییرات بعد از عمل را از بین ببرد.

عمل واژینوپلاستی به چند روش قابل انجام است؟

عمل واژینوپلاستی به چند روش قابل انجام است؟

عمل واژینوپلاستی به چند روش قابل انجام است؟

روش‌های مختلفی برای تنگ کردن واژن یا همان واژینوپلاستی وجود دارد که موارد زیر را شامل می‌شود:

واژینوپلاستی با تزریق چربی و فیلر

چربی مورد استفاده در این روش از تنگ کردن واژن از بدن خود بیمار گرفته می‌شود. معمولا تزریق فیلر و چربی موجب کوچک‌تر شدن قطر ورودی واژن و به دنبال ان تنگی دهانه واژن خواهد شد.
اینکه چه مقدار چربی و یا فیلر به اندام تناسلی بانوان تزریق شود تا عمل تکمیل شود، بستگی به میزان شل شدگی و افتادگی پوست واژن دارد. اما دقت داشته باشید که چون بدن چربی را به خوبی جذب می‌کند، تزریق این ماده بسیار بیشتر خواهد بود.

واژینوپلاستی با جراحی

یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها و شاید بتوان گفت سخت ترین روش تنگ کردن واژن، عمل جراحی آن است. عمل جراحی واژینوپلاستی در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می‌شود و در طی واژینوپلاستی، بافت شل و اضافه‌ای که موجب شل شدگی واژن شده به کمک تیغ جراحی برداشته خواهد شد.

واژینوپلاستی با RF

دستگاه آر اف دستگاهی است که از خودش امواج رادیو فرکانسی تولید می‌کند که این امواج و اشعه‌های تولید شده به عمق پوست واژن نفوذ کرده و با افزایش خون رسانی، ایجاد گرما و همچنین تحریک پوست به کلاژن سازی مجدد، خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست واژن ترمیم می‌شود.
در مجموع می‌توان گفت که RF موجب جمع شدن و ترمیم پوست افتاده در ناحیه تناسلی می‌شود.

درمان قطعی و فوری افتادگی و شل شدگی اندام تناسلی در بانوان، واژینوپلاستی به کمک دستگاه RF است که به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی اندامی زیبا و جوان را برای شما به همراه خواهد داشت.

واژینوپلاستی با نخ

تنگ کردن واژن با نخ روشی دیگر است که می‌تواند با کمترین میزان درد و خونریزی صورت بگیرد. نخ‌های استفاده شده در این روش از واژینوپلاستی نامرئی و جذبی هستند و موجب کلاژن سازی می‌شوند. در نهایت استفاده از نخ برای تنگ کردن واژن موجب ترمیم افتادگی واژن و در عین حال ترمیم پرینه می‌شود.

واژینوپلاستی با لیزر

در روش واژینوپلاستی با لیزر به منظور تنگ کردن واژن، یک پروب (لوله نازک) لیزر وارد واژن شده و اشعه لیزر بر روی بافت شل و افتاده واژن متمرکز می‌شود. عمل تنگی واژن با لیزر هیچ گونه دردی ندارد و بعد از ورود به دهانه واژن، منجر به ترمیم و بازسازی بافت و عضلات افتاده اندام تناسلی زنان می‌شود.
همچنین این عمل می‌تواند موجب تحریک سلول‌ها و تولید مجدد سلول‌‌های مرده می‌شود.

مزایای استفاده از لیزر برای عمل واژینوپلاستی چیست؟

لیزر درمانی در تمامی رشته‌های پزشکی مزایای بسیار ویژه و حائز اهمیتی دارد که دانستن آن‌ها برای بیماران مهم است. مزایای منحصر به فرد واژینوپلاستی با لیزر در مقایسه با سایر روش‌های تنگ کردن واژن عبارتند از:

 • دوره نقاهت کوتاه مدت
 • درد و خونریزی کم و جزئی
 • هزینه اقتصادی‌تر در مقایسه با جراحی
 • عمل سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی
 • عدم نیاز به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان

هزینه عمل واژینوپلاستی

بعد از دانستن تمامی جوانب عمل واژینوپلاستی در بانوان، ممکن است این سوال برایمان پیش بیاید که قیمت عمل واژینوپلاستی چقدر است؟ برای محاسبه هزینه عمل عادی واژینوپلاستی و هزینه عمل واژینوپلاستی با لیزر، فاکتورهای موثری وجود دارند که عبارتند از:

 • روش عمل تنگی واژن
 • میزان گشادی و افتادگی واژن
 • دستمزد پزشک و کادر درمانی
 • میزان تغییرات و ترمیم بافتی که باید انجام شود.
 • میزان ابزاری که در عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای تعیین روش واژینوپلاستی خود در مطب دکتر فائزه حلیمی کلیک کنید.

آیا پرینورافی (پرینوپلاستی) همان واژینوپلاستی است؟

اغلب افراد تصور می‌کنند که عملپرینورافی (پرینوپلاستی) یا همان پرینوپلاستی با عمل واژینوپلاستی یکسان است. اما این تصور غلط بوده و این دو جراحی از یکدیگر کاملا متفاوت هستند. پرینه عضوی از بدن است که میان مقعد و دهانه واژن قرار دارد و در صورتی که این قسمت دچار پارگی یا آسیبی شود، از عمل پرینوپلاستی برای ترمیم آن استفاده خواهند کرد.

تفاوت عمل پرینورافی و واژینوپلاستی چیست؟

به طور کلی می‌توانیم تفاوت این دو عمل جراحی را در جدویل زیر خلاصه کنیم:

تفاوت دو عمل پرینورافی (پرینوپلاستی) واژینوپلاستی
محل انجام جراحی ناحیه پرینه واژن، عضلات کف لگن و حتی پرینه
نحوه انجام جراحی عضلات شل شده در پرینه به یکدیگر نزدیک شده و ترمیم می‌شود. عضلات داخل کانال واژن و کف لگنی که دچار افتادگی و کشیدگی هستند بهم نزدیک شده و بخیه زده می‌شود.
محدوده جراحی ترمیم پرینه و 2 الی 3 سانتیمتر ابتدای دهانه واژن تمام طول واژن و عضلات کف لگن

به سبب همین تفاوت‌های جزئی که بین پرینورافی و واژینوپلاستی وجود دارد، گاهی اوقات ممکن است که هر دو جراحی همزمان با یکدیگر انجام شود.

واژینوپلاستی بهترین روش برای زیباسازی و جوانسازی بافت واژن در زنان است که توسط پزشکان متخصص زنان و زایمان در مجهزترین مطب‌ها و بیمارستان‌های کشور انجام می‌شود.

اقدامات و مراقبت‌های قبل از عمل واژینوپلاستی

حتما پیش از جراحی با یک پزشک متخصص زنان مشاوره داشته باشید تا اطلاعات لازم درباره عمل را کسب کنید.

 • شب قبل از عمل حمام بروید.
 • موهای زائد ناحیه تناسلی خود را اصلاح کنید.
 • آزمایشات قبل از واژینوپلاستی را که پزشک تجویز کرد انجام دهید.
 • اگر تبخال یا زگیل تناسلی دارید حتما به پزشک خودتان اطلاع دهید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما قبل از عمل با دکتر خود مشورت کنید.
 • به مدت 2 هفته قبل از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید.
 • اگر سیگار یا دخانیات مصرف می‌کنید به مدت 1 ماه قبل و بعد از عمل مصرف آن را متوقف کنید.
 • پیش از عمل مایعات کافی بنوشید و از خوردن وعده‌های غذایی سنگین روز قبل از عمل پرهیز کنید.

در مشاوره پیش از جراحی در مطب دکتر فائزه حلیمی فوق تخصص واژینوپلاستی، با اقدامات مراقبتی قبل و بعد از واژینوپلاستی آشنا شوید.
می‌توانید همین حالا برای تعیین نوبت عمل واژینوپلاستی و مشاوره با ما تماس بگیرید.

واژینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

واژینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

واژینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

معمولا واژینوپلاستی با هر روشی که برای بانوان انجام می‌شود شامل مراحل زیر خواهد بود:
1. بریدن پوست اضافه، افتاده و شل شده واژن
2. استفاده از بخیه برای محکم کردن بافت شل واژن
3. کاهش اندازه دهانه ورودی واژن
واژینوپلاستی همچنین می‌تواند برای ترمیم نقایص مادرزادی انجام شود که در طی آن اقداماتی برای رفع مشکلات مادرزادی صورت خواهد گرفت:

 • برداشتن بافت اضافی یا ساختارهای غیرطبیعی در این ناحیه
 • رفع مشکلات واژن برای جلوگیری از تجمع خون در دوران قاعدگی
 • ایجاد یک واژن برای افرادی که به صورت مادرزادی دستگاه تناسلی کاملی ندارند.

عمل واژینوپلاستی برای تغییر جنسیت

معمولا در طول واژینوپلاستی برای تغییر جنسیت، آلت تناسلی خارجی مردانه تا حدی برداشته شده و پیکربندی مجدد برای قرار دادن اندام تناسلی زنانه صورت خواهد گرفت.
از پوست آلت تناسلی و کیسه‌های بیضه استفاده می‌شود تا کانالی برای واژن و لابیاها تعبیه شود. این عمل در واقع راهی برای درست کردن یک واژن مصنوعی می‌باشد که به لحاظ روانی و به لحاظ یافتن هویت برای افرادی که این عمل را انجام می‌دهند تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. اما در مقابل نکات مثبتی که این عمل دارد، برخی عوارض و خطراتی وجود دارد که عبارتند از:

 • تنگی واژن
 • عمق ناکافی واژن
 • نتیجه زیبایی ضعیف و آسیب‌های عصبی
 • فیستول وزیکوواژینال (ارتباطی غیر طبیعی بین مجرای ادراری و واژن)

اگر می‌خواهید عمل واژینوپلاستی شما بدون عارضه باشد، همین حالا با مطب دکتر فائزه حلیمی تماس بگیرید.

واژینوپلاستی چه تاثیری بر میل جنسی دارد؟

هیچ تضمینی برای تغییر میزان میل جنسی بانوان بعد از عمل واژینوپلاستی وجود ندارد!
برخلاف آن‌چه که بسیاری از بیماران ادعا می‌کنند که واژینوپلاستی در بهبود میل جنسی آن‌ها تاثیر مثبت داشته است، این عمل هیچ تاثیری در بهبود میزان رضایت از تجربیات جنسی و یا تغییر میل بانوان ندارد.
اما شاید بتوان گفت که افزایش اعتماد به نفس و یا رضایت از زیبایی واژن در بانوان، می‌توانند عواملی برای افزایش رضایت زنان از بدن خودشان و همچنین بهبود کیفیت زندگی جنسی شمرده شوند.

مراقبت‌‌های بعد از جراحی واژینوپلاستی

 • به مدت حداقل 4 تا 6 هفته از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید.
 • از نشستن در وان حمام و یا رفتن به استخر به مدت 6 هفته پرهیز کنید.
 • به مدت 3 ماه تا بهبودی کامل بعد از عمل از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید.
 • اگر محل جراحی متورم بود و سوزش احساس می‌کردید، از کمپرس آب یخ استفاده کنید.
 • پس از انجام عمل جراحی و گذراندن دوره مراقبتی در بیمارستان می‌توانید به خانه برگردید.
 • کبودی و تورم در دستگاه تناسلی به مدت 1 تا 2 هفته بعد از عمل امری عادی تلقی می‌شود.
 • برای تقویت مجدد عضلات واژن و کف لگن، تمرینات واژینال و یا تمرینات کگل را انجام دهید.
 • اگر بعد از واژینوپلاستی با درد مواجه شدید، داروهای ضد دردی که پزشکتان تجویز کرده را مصرف کنید.

عوارض عمل واژینوپلاستی

هر عمل زیبایی که منفعتی را به شما برساند، قطعا عارضه‌ای هم به دنبال خواهد داشت. از خطرات و عوارض احتمالی واژینوپلاستی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تنگی واژن
 • درد و خونریزی
 • آسیب به اعصاب
 • حساسیت به مواد بیهوشی
 • لخته شدن خون و ترومبوز وریدی
 • عفونت (با افزایش ترشحات واژن و یا مشاهد بو به دلیل رشد بیش از حد باکتری و قارچ)
اگر به دنبال پزشکی برای جراحی واژینوپلاستی با کمترین میزان عارضه و با بیشترین درصد رضایت می‌گردید، به شما توصیه می‌کنیم تا دکتر فائزه حلیمی بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان را به عنوان معالج خود انتخاب کنید.

چه زمانی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنیم؟

برای جلوگیری از بروز خطرات و عوارض احتمالی بعد از عمل تنگی واژن به شما توصیه می‌شود تا تحت نظارت پزشک باشید و اگر شاهد علائم و نشانه‌های زیر بودید، در اولین فرصت به جراح متخصص زنان خودتان مراجعه کنید:

 • اگر بی اشتهایی و مشکل در بلع دارید.
 • اگر تنگی نفس و یا تپش قلب شدید دارید.
 • اگر تورم غیر طبیعی در کشاله ران یا ساق پاهای خود دارید.
 • اگر درد شما حتی با مصرف دارو و مسکن کاهش پیدا نکرده است.
 • اگر خونریزی شما زیاد باشد و پانسمانهای آغشته به خون داشتید.
 • اگر از محل زخم عمل ترشحات زرد رنگ دارید و عفونت موجب شده تا تب کنید.

دکتر فائزه حلیمی؛ بهترین فوق تخصص زنان در غرب تهران

دکتر فائزه حلیمی یکی از برترین پزشکان و جراحان متخصص زنان، زایمان و نازایی هستند که دارای فلوشیپ جراحی زیبایی زنان نیز می‌باشند.
ایشان با بیش از 10 سال سابقه و با تجربه‌ای که در زمینه درمان و جراحی بانوان دارند، توانسته‌اند به پزشکی حاذق و ماهر تبدیل شوند. ایشان به مدت 6 سال در استان خوزستان و در شهر دزفول، به درمان بیماران و مراجعان خود پرداختند و به عنوان هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فعالیت داشتند.
در حال حاضر دکتر فائزه حلیمی آماده خدمت رسانی به بیماران خود در مطب‌شان واقع در شهرک غرب تهران و همچنین کلینیک تخصصی بیمارستان تریتا، بیمارستان عرفان نیایش و همچننی نیکان غرب فعالیت دارند.
اگر به بیماری ها و ناهنجاری‌های زنان مبتلا هستید، دکتر فائزه حلیمی آماده ارائه خدمات زیر به بانوان هستند:
۱. لابیاپلاستی
۲. جراحی اوفورکتومی
۳. جراحی هیسترکتومی
۴. جراحی افتادگی رحم و مثانه
۵. جوانسازی واژن با تزریق ژل و چربی

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هر یک از خدمات ایشان می‌توانید با مطب دکتر تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار

واژینوپلاستی برای افراد ترنس چیست؟

واژینوپلاستی یا فادیوپلاستی برای افراد ترنس به منظور ایجاد یک دستگاه تناسلی(واژن) برای بیمار انجام می‌شود. علاوه بر تغییر اندام تناسلی مردان به زنان، امکان تغییر آلت تناسلی زنانه به مردانه برای افراد تراجنسیتی توسط عمل واژنیوپلاستی امکان پذیر است.

هزینه عمل واژینوپلاستی چقدر است؟

هزینه این عمل زیبایی به عوامل مختلفی از جمله دستمزد پزشک و میزان تنگ کردن واژن بستگی دارد که برای تعیین قیمت دقیق واژینوپلاستی بهتر است تا با پزشک متخصص زنان تماس بگیرید.

جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

این عمل تحت بیهوشی و در بیمارستان با استفاده از تیغ جراحی انجام شده که به از بین بردن هرگونه پوست اضافی و افتاده در اندام تناسلی زنان می‌پردازد و ظاهری ایده آل و بافتی محکم را به بیماران هدیه می‌دهد.

مدت زمان عمل واژینوپلاستی در زنان چقدر است؟

عمل تنگ کردن واژن چندان سخت و طولانی مدت

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *