افتادگی مثانه

در مورد افتادگی مثانه چه می دانید؟ بروز هرگونه آسیب و اختلال در عملکرد اندام‌ های حیاتی بدن مشکلات زیادی را در پی داشته و باعث […]

افتادگی مثانه

در مورد افتادگی مثانه چه می دانید؟

بروز هرگونه آسیب و اختلال در عملکرد اندام‌ های حیاتی بدن مشکلات زیادی را در پی داشته و باعث میشود افراد در روند زندگی طبیعی خود تغییراتی منفی را تجربه کنند.

یکی از مشکلات و آسیب‌ های نگران کننده برای تمامی افراد افتادگی مثانه می‌ باشد که بسیاری از بانوان به دلیل انجام زایمان‌ های طبیعی ممکن است این اختلال را بیش از سایر افراد تجربه نمایند.

به طور کلی افتادگی مثانه به این معناست که اگر بافت حمایتی و عضلات فعال در اطراف مثانه و دیواره واژن دچار ضعف و کشیدگی شوند به مرور زمان فرد با افتادگی مثانه مواجه شده و این اختلال منجر به بیرون زدگی مثانه در داخل واژن خواهد شد.

زمانی که فردی با افتادگی مثانه مواجه میشود معمولاً این اختلال در روزهای اولیه بسیار محدود و جزئی است و اگر سریعاً به آن رسیدگی شود می‌ توان این عضو حساس را در موقعیت درست نگه داشت، اما در صورت عدم رسیدگی به موقع افتادگی مثانه مشکلات بسیار زیادی را در پی خواهد داشت و از شایع‌ ترین آنها می‌ توان به بی‌ اختیاری ادراری و حتی عدم توانایی برای نشستن درست و راحت اشاره کرد.

افتادگی مثانه مسئله ای بسیار مهم و نگران کننده است و در صورت سهل انگاری و عدم مراقبت از این عضو ممکن است تمامی افراد با افزایش سن آن را تجربه کنند.

البته بانوان به دلیل دوره یائسگی و کمتر شدن حجم هورمون استروژن بیش از آقایان در معرض چنین آسیبی قرار می‌ گیرند.

به طور کلی باید بدانید که افتادگی مثانه بر اثر انجام زایمان طبیعی و بارداری‌ های متعدد اتفاق می‌ افتد، همچنین بسیاری از افراد به دلیل چاق بودن و یا داشتن وزن اضافه بیش از حد نرمال با افزایش سن ممکن است افتادگی مثانه را تجربه کنند.

توجه داشته باشید که اگر در هنگام بلند کردن اجسام سنگین پوزیشن بدن را در حالت درست قرار ندهید به مرور زمان اختلالات شدید مانند افتادگی مثانه را تجربه خواهید کرد.

تمامی بیماران مبتلا به سرفه‌ های مزمن ممکن است این عارضه را در طی سال‌ های متمادی تجربه نمایند، از طرف دیگر فشار مضاعف هنگام اجابت مزاج نیز بر این مسئله اثر گذار است.

تشخیص افتادگی مثانه

تشخیص افتادگی مثانه

تشخیص افتادگی مثانه

زمانی که آسیب‌ ها و بیماری‌ های مختلف در بدن اتفاق می‌ افتد بر اثر بروز علائم و نشانه‌ های خاص افراد متوجه میشوند که عضوی از بدن آسیب دیده و سعی دارند با مراجعه به پزشک بررسی‌ های تکمیلی را انجام دهند.

یکی از راه‌ های تشخیص افتادگی مثانه این است که افراد نشت ادرار و یا درد هنگام مقاربت جنسی را تجربه می‌ کنند، البته عفونت‌ های مکرر مثانه و سوزش شدید ادرار از نشانه‌ های افتادگی در این عضو بسیار مهم می‌ باشد.

یکی از راه‌ های تشخیص افتادگی مثانه این است که معمولاً افراد احساس پر بودن مثانه را برای مدت طولانی با خود به همراه دارند و متوجه میشوند که فشاری مضاعف بر روی لگن و واژن وجود دارد.

به طور کلی اگر متوجه میشوید که هنگام سرفه کردن و یا هنگام بلند کردن اجسام در ناحیه مثانه و زیر شکم درد و احساس ناخوشایندی را تجربه می‌ کنید احتمالاً افتادگی مثانه برای شما رخ داده است.

معمولاً علائم و نشانه‌ های افتادگی رحم در حالت ایستاده و درازکش بیش از هر حالت دیگری نمایان میشود و گاهاً این افتادگی به حدی زیاد است که افراد تصور می‌ کنند هنگام نشستن یک تخم مرغ در زیر پای آنها قرار دارد.

با این حال متخصصان برای تشخیص افتادگی مثانه علاوه بر تمامی علائم گفته شده سعی دارند تا با معاینات بالینی متوجه شود که آیا این عارضه رخ داده است یا خیر و در صورت بروز چنین مشکلی تعیین خواهند کرد که افتادگی از نوع درجه ۲ یا درجه ۳ می‌ باشد.

با استفاده از روش‌ های تشخیصی متخصصان تمامی بخش‌ های سیستم ادراری فرد را مورد ارزیابی قرار داده و متوجه خواهند شد که علت آسیب پیش آمده چیست و می‌ توانند خیلی بهتر و دقیق‌ تر روند درمان را آغاز کنند.

درمان افتادگی مثانه

درمان افتادگی مثانه

درمان افتادگی مثانه

اگر متخصصان و پزشکان تشخیص دهند که فردی با افتادگی مثانه مواجه است قطعاً فرایند درمان را خیلی سریع آغاز کرده تا از آسیب‌ های بیشتر پیشگیری نمایند.

اما مسئله اصلی این است که فرایند درمان افتادگی مثانه با توجه به وضعیت مراجعین انتخاب میشود، اگر افتادگی‌ ها در حد خفیف باشد متخصصان شیوه درمانی آسان تری را در پیش گرفته و اگر این آسیب در حد بسیار شدید رخ دهد متخصصان باید فرایندهای ترمیمی کاملاً اصولی و انواع عمل‌ های جراحی را نیز انجام دهند.

معمولا بانوان بیش از آقایان افتادگی مثانه را تجربه می‌ کنند و برای درمان این عارضه باید به متخصصین زنان و زایمان مراجعه کرده تا طی انواع جراحی آنها بتوانند فرایند ترمیم افتادگی مثانه را نیز انجام دهند.

اگر متخصصان جراحی را برای مثانه مناسب بدانند سعی دارند که در دیواره واژن برشی کوچک را ایجاد کرده و با استحکام بخشیدن به بافت‌ های داخلی شرایط را برای حمایت از مثانه فراهم می سازند.

زمانی که انواع جراحی برای درمان افتادگی مثانه انجام میشود متخصصان توصیه خواهند کرد که حدود ۴ الی ۶ هفته زمان نیاز است تا نتیجه مطلوب از عمل مربوطه حاصل شود.

تمامی متخصصان برای درمان افتادگی مثانه توصیه دارند که به طور قطع از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنند همچنین اگر به طور پیوسته تمرینات کگل را انجام دهید با تقویت عضلات کف لگن روند بهبود افتادگی مثانه سرعت چشمگیری می‌ یابد.

افرادی که به طور مرتب از انواع دخانیات به ویژه سیگار استفاده می‌ کنند بیش از دیگران در معرض چنین آسیبی قرار می‌ گیرند پس با ترک سیگار می‌ توانید به درمان افتادگی مثانه کمک کرده و خطرات و آسیب‌ های ناشی از آن را تجربه نخواهید کرد.

مسئله مهمی که در روند بهبود و درمان افتادگی مثانه باید به آن توجه کنید این است که با اصلاح فرم نشستن برای تخلیه ادرار می‌ توانید به درمان این نوع افتادگی‌ ها کمک کرده و البته پیشگیری از بروز یبوست در درمان چنین آسیب جسمانی موثر خواهد بود.

چگونه می توان از افتادگی مثانه جلوگیری کرد؟

چگونه می توان از افتادگی مثانه جلوگیری کرد؟

چگونه می توان از افتادگی مثانه جلوگیری کرد؟

افتادگی مثانه عواقب و آسیب‌ های بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت، اما متخصصان روش‌ های پیشگیری از چنین آسیب جسمانی را به تمامی افراد آموزش داده تا با مراقبت‌ های درست از سلامت خود از بروز چنین آسیبی پیشگیری نمایند.

یکی از روش‌ های موثر و البته کاربردی برای جلوگیری از افتادگی مثانه انجام تمرینات کگل به طور مرتب و منظم است، اگر این تمرینات را کاملاً اصولی و دقیق انجام دهید به تقویت عضلات کف لگن کمک کرده و باعث میشود مثانه و سایر اعضای دیگر عملکرد درست و بدون خطا داشته باشند.

به طور کلی بلند کردن اجسام سنگین باید با شیوه‌ های درست انجام شود در غیر این صورت آسیب‌ های بسیار زیادی را نه تنها برای کمر بلکه برای اعضای حساس تر مانند مثانه به همراه خواهد داشت.

متخصصان یکی از روش‌ های کاربردی برای پیشگیری از افتادگی مثانه را درمان یبوست می‌ دانند، اگر به طور پیوسته از انواع غذاهای حاوی فیبر استفاده کنید هرگز مشکلاتی مانند یبوست را تجربه نکرده و فشارهای مضاعف بر مثانه وارد نخواهد شد.

همچنین اگر وزن خود را در محدوده ایده‌ آل نگه دارید و با کاهش وزن اصولی از سلامت خود محافظت کنید سایر اندام‌ های داخلی مانند مثانه هم از مشکلات خاص مانند افتادگی محفوظ می‌ مانند.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *